moto-pasja.pl – portal motoryzacyjny – newsy, opinie, testy
Dziel z nami pasje !!!

 
 


Porady

19 września 2018
 

MUSISZ TO MIEĆ… Ubezpieczenie OC

Zobacz więcej artykułów, które dodał »
Dodał: Rafal
Tagi: ,
1

Obecnie na polskim rynku mamy wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują różnego rodzaju ubezpieczenia. Dzięki zawartym polisom pomiędzy ubezpieczającym, a ubezpieczycielem odkupywane są, za odpowiednią składkę, koszty ponoszone w czasie wystąpienia szkody. Należy wiedzieć, że podstawowe kryterium podziału ryzyk dzieli się na ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne. Najpopularniejszym obowiązkowym ryzykiem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych, któremu zostanie poświęcony poniższy artykuł.

 

 

 

Podstawowe zagadnienia dotyczące OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązuje wszystkie osoby posiadające:

 • pojazdy historyczne,
 • samochody,
 • motocykle,
 • motorowery,
 • ciągniki rolnicze i naczepy,
 • pojazdy wolnobieżne.

Umowa w tym przypadku zawierana jest najczęściej na okres 12 miesięcy. Jednakże od podanej reguły występują wyjątki dotyczące polis krótkoterminowych, które szerzej opisane są w art. 27 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Ważnym aspektem przy tym rodzaju ubezpieczenia jest fakt, iż w przypadku, gdy na piśmie ubezpieczony nie potwierdzi wypowiedzenia umowy po okresie 12 miesięcy zostaje ona przedłużona automatycznie na kolejny rok chyba, że m.in. ubezpieczony za mijającą polisę nie opłacił w całości należnej składki.

 

Zbywanie samochodu a posiadane ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

 Posiadacze pojazdów, którzy pragną zbyć swoją „maszynę” często zastanawiają się, co robić z polisą OC przy sprzedaniu m.in. auta. Podstawowym posunięciem w tym przypadku jest przekazanie posiadanej umowy nowemu właścicielowi pojazdu. Następnie należy zgłosić, fakt o zbyciu pojazdu i danych osobowych nabywcy, zakładowi ubezpieczeń, z którym podpisało się polisę. Procedurę tą należy wykonać w ciągu 30 dni od zbycia pojazdu.

Większość ze zbywców samochodów zapyta się czy przysługuje im zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia związany ze sprzedażą samochodów. Niestety w tym przypadku musimy zasmucić zainteresowanych, w obecnych czasach nie stosuje się takowych udogodnień chyba, że polisę podpisało się nie później niż przed 30 dniami, wtedy przysługuje wam prawo do wypowiedzenia umowy. Warto jednak wspomnieć, iż biorąc pod uwagę nabywcę może on zerwać umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych z dotychczasowym zakładem ubezpieczeń jednak nie później niż 30 dni od daty nabycia pojazdu. Wówczas składka zostania wypłacona proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.

 

Wypłacenie odszkodowania z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

W przypadku, gdy bierzemy pod uwagę odszkodowania wypłacane z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych należy wiedzieć, iż kierowane są one do osób trzecich. Osobą trzecią możemy nazwać każdą osobę, która brała udział w wypadku związanym z ruchem pojazdu mechanicznego oraz nie jest właścicielem, współwłaścicielem pojazdu lub sprawcą wypadku, który spowodował wypadek. Jeżeli mówimy o szkodach, jakie obejmuje omawiane ryzyko to:

 • śmierć,
 • uszkodzenie ciała,
 • rozstrój zdrowia,
 • zniszczenie, utrata bądź uszkodzenie mienia.

Często dla ubezpieczonych mylnym pojęciem może być ruch pojazdu mechanicznego, ponieważ ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych nie obejmuje jedynie szkód w czasie jazdy, ale także np. przy, zatrzymaniu, garażowania, rozładunku wysiadaniu i wsiadaniu do pojazdu mechanicznego. Dzięki temu widać, iż poszkodowany ma ogromne pole manewru przy ubieganiu się odszkodowania z tytułu tego ubezpieczenia.

 

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Przy zawieraniu umowy dotyczącej OC posiadaczy pojazdów mechanicznych należy wiedzieć, iż ustawa mówiąca o obowiązkowych ubezpieczeniach zawarła minimalną sumę gwarancyjną (górna granica odszkodowania), na jaką powinna opiewać każda polisa posiadacza pojazdu mechanicznego.

Dla umów zawieranych do 10.06.2012 roku minimalna suma gwarancyjna wynosi:

 • w przypadku szkód na osobie – 2 500 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
 • w przypadku szkód w mieniu – 500 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Dla umów zawieranych od 10.06.2012 roku minimalna suma gwarancyjna wynosi:

 • w przypadku szkód na osobie – 5 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
 • w przypadku szkód w mieniu – 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Nowe sumy gwarancyjne mogą powodować podwyższenie się składki za ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

 

Składki opłacane z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

 Wybierając zakład ubezpieczeń najczęściej kierujemy się wysokością składki. Należność za ochronę uzależniona jest w zależności od dobieranych kryteriów stawianych przez danego ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy oszacowywaniu składki biorą m.in. pod uwagę takie elementy jak:

 • wiek właściciela,
 • ilość lat bezszkodowych posiadacza pojazdu,
 • region pochodzenia właściciela,
 • pojemność silnika,
 • marka,
 • płatność (jednorazowa lub w ratach)
 • wykupywanie OC w pakiecie raz z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż dobierając zakład ubezpieczeń nie powinno się brać pod uwagę jedynie ceny (składki), lecz także gratisy np. mini car assistance w pakiecie.

Magdalena Stopczyk

GD Star Rating
loading…
GD Star Rating
loading…

MUSISZ TO MIEĆ… Ubezpieczenie OC, 9.0 out of 10 based on 1 ratingO Autorze

Rafal
 
 

 
1

CITROËN C-ELYSÉE JUŻ ZA CHWILĘ W POLSKICH SALONACH!

CITROËN C-ELYSÉE już za chwilę pojawi się w polskich salonach. Z okazji polskiej premiery model ten będzie dostępny już od 38900 PLN z 5-letnią gwarancją. Klienci będą mogli korzystać także ze specjalnych kredytó...
Dodał: Piotrek
 

 
 
BMW 6 Gran Coupe 2

BMW 6 Gran Coupe

  Firma BMW prezentuje model BMW serii 6 Gran Coupé. To trzeci wariant nadwozia BMW serii 6 (po kabriolecie i coupé), a zarazem pierwsze czterodrzwiowe coupé w historii marki. O jego atrakcyjności stanowi atletyczna el...
Dodał: Piotrek
 

 
 
Chevrolet Aveo RS

Chevrolet Aveo RS

Po zaprezentowaniu w Stanach Zjednoczonych modelu Sonic nowej generacji (Aveo w Europie) przyszedł czas na sportową wersję RS, która zadebiutuje podczas styczniowego Detroit Motor Show. Źródłem napędu jest silnik 1.4 My...
Dodał: Piotrek
 

 

 
Audi Q6

Q6 – crossover z pazurem

Koncern z Ingolstadt przygotowuje się do kolejnego ataku na BMW. Ich nowy crossover Q6 będzie bronią wymierzoną w X6. Audi to marka posiadająca bogate doświadczenie w tworzeniu i produkcji samochodów sportowych. Wizja lu...
Dodał: Piotrek
 

 
 
Der neue Volkswagen up!

Volkswagen up! za 31.290 zł

W polskich salonach rozpoczęto przyjmowanie zamówień na najnowszy model Volkswagena - mały, miejski samochód: up!. Klienci mogą wybrać jedną z trzech wersji: podstawową take up!, wersję zorientowaną na komfort - mo...
Dodał: Piotrek